Çeşitli Halı Türleri

Günlük yaşantımızın, evlerimizde dekorun bir parçası olan halılar, teknolojinin de gelişmesiyle yaygınlaşmıştır. Teknoloji ile birlikte makineleşme ve yeni iplik çeşitleri sayesinde çeşitli halı türleri ortaya çıkarak biz tüketicilere sunulmaktadır. Çeşitli halı türlerini de bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

  • Yün Halı

Halı türleri arasında en kıymetli olan doğal elyaf olarak lanse edilen yünden dokunulan Yün Halılar el emeğiyle dokunduklarında çok daha fazla değere sahip olurlar. Yün halılar tercih edilen ortamda ahenk ve şıklığı yansıtır. Bu yüzden oluşan algı da bu halı türünün modern yaşamın simgesi olarak yansımaktadır.

  • Akrilik Halı

Yün elyafa en yakın duran sentetik elyaftan olan akrilik, yün benzeri özelliği olması sebebiyle; pelüş ve kadife düzeyi ilmekli halılarda yaygın olarak kullanılır.

Düşük maliyetle yün benzerliği ve hissiyatını verebilmesinden dolayı daha çok talep görmektedir.

Akrilik halı, lekelere ve ezilmeye karşı direnç gösterdiği gibi güneş ışığında da solmaz.

Ayrıca akrilik elyaf, küf ve rutubet gibi durumlardan da halının etkilenmemesine direnç gösterir.

  • Polyamid – Naylon Halı

Halı elyaflarından birisi olan naylon, diğer sentetik halı elyafları içinde daha pahalıdır. 1960 yılından bu zamana en yaygın tercih edilen halı elyafıdır.

Naylon Halı genel özellikleri ve performans bakımından diğer elyafların en çok yönlü ve fazla esneklik olanağından kaynaklı çeşitli halı stilleri üretiminde daha çok kullanılmaktadır.

En yaygın kullanılan halı türleri arasında yer almaktadır.

  • Polyester Halı

Polyester elyaf her ne kadar naylon elyaf kadar dirençli bir ürün olmasa da, elit üretim bantlarında dokunarak elde edilen polyester halılar da önemli verim gösterebilmektedir. Renklerin net bir şekilde verilmesini ve çok hoş bir yapı sağlaması, polyester halıların mağazalarda kapsamlı duruma ulaşmasını sağlamıştır. Polyester halıların kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin diğer nedenleri ise, bu halıların kirlere ve bilhassa rengi atmasına karşı büyük bir dayanıklılığa sahip olmasıdır. Ayrıca üretim maliyeti açısından bakılınca, polyester halıların çok daha düşük maliyetle üretilebildiği de bir gerçektir.

  • Olefin (Polipropilen) Halı

Naylon halı gibi esnekliğe sahip olmaması, yumuşaklık hissi vermeyen bir çeşit halı türüdür. Olefin halıyı, yapay halı saha çimlerine benzetebiliriz. Suya karşı dirençli bir çeşittir.

Diğer elyaf türlerinden farklı olarak halı da renk ve boyalar bu plastik kumaşa işlemez, dışını kaplanır. Bu da halı türünü dayanıklı hale getirmekte, güneş ışığında solmaz ve bu nedenlerde dış mekanlarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Tüm halı türlerinde Bursa Halı Yıkama firması olarak Yalçın Halı Yıkama’yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Call Now Button
× Whatsapp Anında İletişim!
iletişim kanallarımızdan bize ulaşın